THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V poslední době se ze všech stran valí stezky nad úpadkem tuzemské zinařské scény. Zinů ubývá, stejně tak chuť jejich tvůrců a mnozí říkají, že to není dobrý jev. Já se na toto naopak dívám pozitivně a vidím v tomto směřování blahodárný přínos ke zvednutí kvality metalových zinů. Je pravdou, že v poslední době byla ukončena anebo v lepším případě pouze dočasně hibernovaná, činnost i některých kvalitních periodik, což je samozřejmě škoda. Vinu za tento fakt nechť si čtenáři hledají sami u sebe. Ale tohle není předmětem tohoto článku... Zatím poslední (a dodnes nikým překonané) číslo tuzemské death/grindové zinařské jedničky SPAWN REBIRTH se datuje k létu 2002 a tak musí fanoušci uvedených stylů v mnoha případech vzít zavděk méně kvalitní konkurenci a ti jazykově vybavení se poohlídnou v zahraničí. Mezitím se však i u našich východních sousedů formuje kvalitní zinařská scéna. Parta nadšenců z HYBERNED CHILDRENS DREAMS HORRID ZINE přišla letos na jaře s již čtvrtým číslem co do názvu krkolomného magazínu. V porovnání se staršími edicemi (měl jsem možnost číst dvojku a trojku) se jedná o další sedmimílový kvalitativní krok vpřed. Ať už se porovnáváme kvalitu článků, stylistiku, pravopis anebo sazbu.
Čtyřce vévodí obsáhlý rozhovor s Mike Smithem, bicmenem amerických SUFFOCATION. Kvalitní otázky, inteligentní odpovědi – zkrátka čtivý rozhovor, výborná práce. Podobné přívlastky se defacto dají ve větší či menší míře aplikovat i na hodnocení dalších interview. A to s takovými pojmy jako například INCANTATION, VILE, CASKETGARDEN anebo NATRON. Zpovídání zahraničních kapel tvoří první polovinu 80-ti stránkového sešitu. Uprostřed výtisku najdete recenze většinou death metalových desek, z nichž některé už, pravda, nepatří mezi žhavé novinky, ale při periodicitě papírových zinů se ani není čemu divit. Nechybí ani reportáže z koncertních štací a další kupa rozhovorů z CS a SK kapelama, ze kterých se mě osobně nejvíce líbil pokec s IMPERIAL FOETICIDE. A to především díky přehledu a inteligenci zpovídaných.
Ačkoliv se HCDHZ prezentuje jako striktně death metalový fanzin, jeho autoři dokáží svoji ortodoxnost ukočírovat do rozumných mezí a tím pádem nepůsobí jako další tlupa omezených fanoušků jednoho stylu. Právě naopak, svůj nadhled dokáží demonstrovat takovými články jakou jsou profil polského skladatele klasické hudby Kryzstofa Pendereckého, recenzí bontoňáckého soundtracku k filmové Kytici anebo rozhovor se slovenským vydavatelem Augustínem Rybárem. Pro obdivovatele historických památek a turisty jsou zde i miniprofily několika slovenských hradů.
Jediné mé výtky tak směřují akorát k několika málo pravopisným chybám, sazbě textu (pánové a dámo, za čárkou a tečkou je vždycky mezera!) a u některých obrázků k malému počtu DPI, což má za následek jejich rozpixelování. Na druhou stranu však chápu, že peněz na kvalitní tisk není mnoho a že i HCDHZ team stejně tak, jako mnozí další zinaři, s každým číslem svého periodika prodělávají slušnou spoustu korunek.
Alespoň částečně jim tyto starosti můžete zmírnit i vy. Stačí k tomu maličkost – zakoupit jeden výtisk HYBERNED CHILDRENS DREAMS HORRID ZINE. Dá se sehnat i v českých distrech. Fanouškům death metalu(a nejen jim) vřele doporučuji!
HYBERNED CHILDREN'S DREAMS HORRID ZINE #4
Rozhovory:
SUFFOCATION, INCANTATION, DEEDS OF FLESH, YATTERING, MALIGNANCY, VILE, CASKETGARDEN, NATRON, SCEPTER, IMPERIAL FOETICIDE, SURGICAL DISSECTION, ERYTROSY
Rubriky:
Deathorn, Voices of The Past, The Art To Scare, Cryptorium
Cena:
40,-Kč
Kontakt: Marián Osuský, Monika Mokošová, Dr. Š. Osuského 530/23, 90613 Brezová pod Bradlom, Slovenská republika
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.